Pytania i odpowiedzi
Co to jest bonding?
Bonding to nieinwazyjna metoda odbudowywania powierzchni zębowych wykonywana w gabinecie stomatologicznym.
Polega na pokryciu zębów materiałem kompozytowym w celu pokrycia przebarwień, ubytków, wyrównaniu kształtu zębów i koloru. Materiał taki występuje w różnych kolorach, które można dopasować do barwy zęba.
Zabieg ten nie wymaga szlifowania powierzchni zębów, jest więc zdecydowanie mniej inwazyjny oraz tańszy niż licówki porcelanowe a efektem można się cieszyć już po jednej wizycie! Dzięki temu sposobowi zębom można nadać gładki i estetyczny wygląd. Zabieg jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą uzyskać zadowalający efekt estetyczny w krótkim czasie.
Czy każdy może sobie zrobić bonding?
Na konsultacji lekarz dentysta ocenia stan zębów oraz warunki zgryzowe u danego pacjenta i kwalifikuje go do odpowiedniej dla niego odbudowy zębów. Przeciwwskazaniam do wykonania bondingu jest bruksizm, niektóre wady zgryzu, próchnica, złogi kamienia nazębnego oraz stan zapalny dziąseł.
Czy przy wykonywaniu bondingu na wielu zębach jest zniżka?
Niezależnie od tego ile zębów jest odbudowywanych cena jest ta sama. Przy bondingu lekarz każdy ząb odbudowuję ręcznie. Wymaga to dużych zdolności manualnych oraz precyzji. Odbudowa na każdym zębie jest wykonana bardzo szczelnie oraz dokładnie wypolerowana. W niektórych przypadkach gdy odbudowa zajmuje mniejszą powierzchnię zęba lekarz ustala cenę z pacjentem indywidualnie.
Czy lepiej zrobić korony protetyczne czy bonding?
Gdy zęby są po leczeniu endodontycznym lub mają bardzo duże wypełnienia wtedy zaleca się odbudowę za pomocą koron protetycznych. Również gdy pacjent chce wykonać trwalszą odbudowę lub uzupełnić brakujący ząb – wtedy lepiej sprawdzą się korony, mosty czy implanty.
Czy usunięcie 8 boli i czy długo trwa?
Usunięcie ósemki wykonujemy w znieczuleniu miejscowym – dokładnie takim jak przy zakładaniu wypełnienia. Podczas usuwania zęba pacjent nie czuje bólu- może odczuwać jedynie dyskomfort związany z odczuciem ucisku, rozpierania, ciągnięcia. Czas zabiegu zależy od umiejętności operatora oraz od ułożenia zęba. Gdy ósemka jest niewidoczna w jamie ustnej lub widoczna jest jej niewielka część wówczas zabieg będzie dłużej trwał. Czas zabiegu to zazwyczaj między 20min a 1h.
Czy implant może się nie przyjąć?
Owszem, zdarzają się przypadki kiedy implant może się nie przyjąć. By implant zrósł się z kością musi nastąpić proces osetointegracji który trwa od 3 do 8 miesięcy. Nie zawsze odbywa się to pomyślnie – bywa, że implant zostaje odrzucony przez organizm, ponieważ nie jest w stanie osiągnąć wymaganej do tego stabilności. Takie ryzyko zawsze istnieje i trzeba się z nim liczyć, szczególnie u pacjentów z chorobami przewlekłymi np. cukrzycą. Odsetek implantacji zakończonych niepowodzeniem jest niewielki. Waha się on pomiędzy 1,5% a 2%.
Czy implantacja boli?
Do zabiegu wszczepienia implantu pacjent znieczulony jest miejscowo -tak jak do usunięcia zęba. Sam zabieg jest bardzo precyzyjny dlatego przed rozpoczęciem zabiegu lekarz upewnia się że miejsce zabiegu jest całkowicie znieczulone i musi zadbać o to by ewentualne dolegliwości bólowe zostały całkowicie wyeliminowane. Zabieg jest bezbolesny, pacjent może ewentualnie doświadczyć krótkiego dyskomfortu lub uczucia ucisku w momencie przygotowywania kości pod implant lub podnoszenia zatoki.
Czy lepiej leczyć ząb kanałowo czy usunąć i wstawić implant?
Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Obecnie mając dostęp do najnowszych materiałów oraz sprzętów takich jak mikroskop oraz aparat rtg wykonanie leczenia endodontycznego jest możliwe nawet w zębie z trudnym systemem korzeniowym oraz z dużym stanem zapalnym. Wynik leczenia kanałowego zależy również od tego jak szybko organizm pacjenta jest w stanie się zregenerować. Można to ocenić na postawie regularnie wykonywanych zdjęć rtg po leczeniu kanałowym. Natomiast to lekarz na wizycie musi przeanalizować stan zęba, możliwość jego odbudowy, historię leczenia i zakwalifikować go do leczenia lub ekstrakcji.
W przypadku, gdy stany zapalane są bardzo zaawansowane a uszkodzenia tkanek zęba nie pozwalają na jego odbudowę protetyczną lub zachowawczą zaleca się zastosowanie leczenia implantologicznego. Korzystając z usług naszego gabinetu stomatologicznego nie musisz martwić się usunięciem zęba. Doświadczeni lekarze bezboleśnie i szybko usuną ząb a następnie doktor Cezary Fryca zadba o uzupełnienie braku za pomocą implantu.
Czego się mogę spodziewać po usunięciu dolnej 8?
Usunięcie ósemki to zabieg chirurgiczny. Dolegliwości które wystąpią u pacjenta zależą od ułożenia zęba, długości zabiegu oraz zdolności regeneracyjnych danego organizmu. Zabieg ten nie ma wpływu na zdolność do prowadzenie pojazdów mechanicznych nawet bezpośrednio po wizycie.
Po ekstrakcji dolnej ósemki ranę zawsze zaszywamy. Pacjent dostaje receptę na antybiotyk oraz leki przeciwbólowe. Zalecamy stosowanie zimnego okładu przez 30 min po zabiegu. Kolejnego dnia może wystąpić obrzęk policzka, szczękościsk, krwiak w okolicy rany. Mogą występować dolegliwości bólowe oraz problem z szerokim otwieraniem ust. Po 7 dniach od zabiegu pacjent zgłasza się do gabinetu w celu usunięcia szwów. Jeśli wcześniej pojawią się dolegliwości które niepokoją – gorączka, wysięk ropny lub pogorszenie stanu zdrowia, zawsze zalecamy szybszą wizytę.
Skontaktuj się z nami
Gabinet znajduje się na ul. Kawiary 20 w Gnieźnie. Przed budynkiem dla Państwa dyspozycji znajduje się duży parking. Na wizytę poczekają Państwo w klimatyzowanym pomieszczeniu, z dostępem do herbaty oraz kawy. Dzieci natomiast, czas oczekiwania na wizytę u stomatologa mogą spędzić w kąciku zabaw.
-
ul. Kawiary 20
62-200 Gniezno - +48 602 178 037
-
Pon.: 13:00 – 20:00
Wt.: 08:00 – 15:00
Śr.: 13:00 – 20:00
Czw.: 08:00 – 15:00
Pt.: 08:00 – 15.00
Formularz kontaktowy
Zapisy oraz odwoływania wizyt tylko telefonicznie!